Strach i stres a działanie

Strach jest normalną reakcją organizmu na niebezpieczeństwo. Nic dziwnego, że będąc świadkami wypadku, mamy problem z zapanowaniem nad reakcjami. Musimy jednak pamiętać, że od naszej siły zależy życie lub zdrowie drugiego człowieka. W takich chwilach strach da się przezwyciężyć!

 1. Potrenuj pierwszą pomoc na praktycznych kursach.

  Strach wynika z niewiedzy, a dodatkowo podkręcają go mylne, stereotypowe opinie. Dowiedz się więcej i od razu będziesz bardziej odważny.
 2. Powtarzaj wiedzę, którą masz.

  Przypominaj sobie zasady postępowania – zostały one ułożone tak, by działały uniwersalnie, niezależnie od bezpośredniej przyczyny zdarzenia ani od szczegółowego stanu poszkodowanego. Automatyzm działania pozwala walczyć ze stresem.
 3. Zaangażuj inne osoby do pomocy przy wypadku.

  Rozdaj im konkretne, proste zadania do wykonania. Tym sposobem będzie Ci łatwiej (bo nie wszystko musisz zrobić sam) i raźniej (zawsze mniejszy stres, gdy działamy w zespole!).
 4. Pamiętaj: Twoja rola jest ograniczona.

  Twoim zadaniem nie jest kompleksowa pomoc i uzdrowienie poszkodowanego – gdyby tak było, rzeczywiście mógłbyś się trochę zestresować. Twoim zadaniem są trzy rzeczy do przyjazdu pogotowia. Zadbanie o bezpieczeństwo, walka o oddech poszkodowanego i zatamowanie masywnego krwotoku. Resztę zrobią specjaliści.

E-book

Pierwsza pomoc w pigułce.
Pobierz ebooka na swoj smartfon

E-book

Pierwsza pomoc na drodze

Pierwsza pomoc w zagrożeniu zdrowia i życia

Quiz

Sprawdź swoją wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy. Im większa wiedza, tym skuteczniejsza pomoc

Masz moc, by zadbać o swoje bezpieczeństwo

W AXA ubezpieczysz:

Samochód

Samochód

Życie i zdrowie

Życie i zdrowie

Szkoła

Szkoła

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Podróż

Podróż